Tysiące rolników przyjechało do Częstochowy na Jasną Górę podziękować Bogu za tegoroczne plony. 3 września odbywały się tam centralne uroczystości Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników oraz Dożynki Jasnogórskie. W związku z Jubileuszem 300 – lecia koronacji Obrazu Jasnogórskiego tegoroczna Pielgrzymka Rolników i Dożynki odbywały się pod hasłem „Do naszej Matki i Królowej”. Mimo deszczu i chłodu, Jasna Góra zgromadziła rolników z całej Polski. Przybyli oni w regionalnych strojach, z wieńcami, ze świeżym chlebem i koszami zbiorów.
Pielgrzymi zgromadzili się pod jasnogórskim szczytem na Mszę Świętą, którą celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. Eucharystię koncelebrowali także abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i bp Edward Białogłowski, duszpasterz rolników i pszczelarzy. Obecni byli przedstawiciele prezydenta RP, minister rolnictwa, reprezentanci samorządów oraz różnych organizacji i stowarzyszeń rolniczych, a także zespoły ludowe.
W związku z zajęciem przez gminę Siewierz I miejsca w konkursie „Na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”, podczas Dożynek Diecezjalno-Gminnych organizowanych w Siewierzu 20 sierpnia delegacja z naszej gminy z wieńcem została zaproszona do udziału w Dożynkach Jasnogórskich na szczycie - tam gdzie zgromadzone były delegacje diecezjalne. Gminę Siewierz reprezentowali: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojkowicach Kościelnych. Udział w modlitwie na wałach jasnogórskich stanowi dla Gminy Siewierz ogromne wyróżnienie.
Na początku uroczystości szefowa Kancelarii Prezydenta p. Halina Szymańska odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy do rolników, w którym wyraził szacunek dla ciężkiej pracy rolników.
Tradycyjnie starostowie dożynek złożyli na ręce głównego celebransa, przeora Jasnej Góry i przedstawiciela prezydenta, bochen chleba wypieczony z ziarna z pierwszych tegorocznych zbiorów oraz sól. Chleb symbolizuje trud i radość ludzkiej pracy, całokształt ludzkiego życia.
Jasnogórskiemu dziękczynieniu za polny towarzysza 26. Krajowa Wystawa Rolnicza oraz 18. Europejskie Dni Kultury Ludowej. W Alei NMP swój dorobek prezentowało kilkuset wystawców. Warto podkreślić, że Dożynki Jasnogórskie to największe święto dziękczynienia za plony i chleb obecny na polskim stole. Po raz pierwszy jasnogórskie dziękczynienie za plony zorganizowano w 1982 roku.