Tegoroczne ferie zimowe w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu upłynęły w atmosferze świetnej zabawy na różnego rodzaju warsztatach i zajęciach.
W pierwszym tygodniu uczestnicy brali udział w zajęciach wokalnych. Dzieci mogły spróbować swoich sił podczas karaoke, śpiewając piosenki ulubionych wykonawców. Zajęcia oferowały również ćwiczenia głosu, rytmiki i dykcji. Wspólne śpiewanie przyniosło wiele radości i dobrej zabawy. 15 stycznia odbyło się spotkanie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Przeczyc. Tematem spotkania było bezpieczeństwo nad wodą - na lodzie. Uczestnicy dowiedzieli się jak bezpiecznie spędzić czas nad wodą zimową porą, a także poznali techniki udzielenia pierwszej pomocy w razie wypadku. W trakcie pierwszego tygodnia ferii odbyły się również warsztaty mydlarskie, podczas których dzieci mogły stworzyć piękne i pachnące mydełka według własnego projektu. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Młodzi Twórcy mogli eksperymentować z formą, kolorem, kształtem, fakturą i zapachem. Własnoręcznie zrobione kolorowe mydełka, to idealna ozdoba każdej łazienki lub też oryginalny pomysł na prezent.
W drugim tygodniu ferii zimowych odbyły się warsztaty slime, podczas których dzieci mogły samodzielnie stworzyć własnego ciągnącego się slime’a. Zajęcia stanowiły kreatywną formę edukacji artystycznej, która rozbudzała wyobraźnię dzieci. Zabawa różnego rodzaju masami to świetne zajęcie, które oddziałuje na zmysł dotyku, przez co korzystnie wpływa na integrację sensoryczną u dziecka. Ponadto w MGCKSiT odbywały się zajęcia plastyczne, podczas których wykonano wiele pięknych prac z zastosowaniem różnych technik. Uczestnicy tworzyli breloki, maski karnawałowe, a także prezenty z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Ferie zakończyły się przedstawieniem teatralnym pt. „Śpiąca Królewna” w ramach Bajkolandii Najmłodszych. Podczas ferii wszystkie dzieci mogły korzystać z piłkarzyków, bilarda oraz tenisa stołowego.
W pierwszym tygodniu ferii, odbywały się również zajęcia dla dzieci i młodzieży w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Brudzowicach. Każdego dnia uczestnicy mogli brać udział w różnego rodzaju warsztatach. Największą popularnością cieszyły się zajęcia plastyczne i techniczne oraz gry i zabawy ruchowe. Dzieci chętnie grały w gry planszowe ćwiczące pamięć, kalambury, a także w piłkę i badmintona, ucząc się rywalizacji z wykorzystaniem zasady „fair play”. Odbyło się również mini karaoke, podczas którego dzieci śpiewały znane i lubiane piosenki. Wszystkie wspólne zabawy sprawiały, że atmosfera była pełna radości, a na twarzach dzieci malował się uśmiech. W środę, 15 stycznia, Centrum Kulturalno-Edukacyjne w Brudzowicach po raz kolejny odwiedził ratownik medyczny, Pan Artur Las, który przeprowadził kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestnicy na początku spotkania wysłuchali teoretycznych zasad przeprowadzania pierwszej pomocy. Rozmawiali także z ratownikiem, dzieląc się swoimi doświadczeniami oraz zdobytą już wiedzą na temat pierwszej pomocy oraz bezpiecznego zachowania się podczas ferii zimowych. Ratownik pokazał, jak zabezpieczyć ranę, powiedział, w jaki sposób należy zachować się przy oparzeniach, czy złamaniach kończyn. Ponadto opowiedział, jak wygląda praca zespołu ratownictwa medycznego. W części praktycznej zajęć dzieci ćwiczyły układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz mogły spróbować swoich sił przeprowadzając resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach. Spotkanie z ratownikiem medycznym wywołało wśród uczestników wiele pozytywnych emocji i wrażeń.
Świetlica Wiejska oraz Kafejka Internetowa w Leśniakach podczas ferii zimowych była do dyspozycji odwiedzających codziennie od poniedziałku do piątku. Zajęcia skierowane były w szczególności do dzieci, które nie wyjechały na ferie lub chciały aktywnie, w gronie rówieśników, spędzić wolny czas. Największą popularnością cieszyły się zajęcia plastyczno-techniczne. Dzieci wykazały się dużą cierpliwością, kreatywnością i pomysłami podczas robienia breloczków, mozaikowych podkładek pod kubek, masek karnawałowych. Z okazji Dnia Babci i Dziadka własnoręcznie wykonały prezent, laurkę i dyplom. Inspirując się słynnym artystą, wykonywane były maski a’la Picasso. Praca była podzielona na dwa etapy: jednego dnia projektowanie masek, a drugiego wykonanie jej w trójwymiarze. Oprócz zajęć twórczych dzieci chętnie grały w piłkarzyki, w grę „państwa-miasta” oraz konstrukcyjne gry komputerowe i quizy.